ZA I PRZECIW: Nomadland - Demski vs. Stachowicz, 20-01-2022, godz. 18:00

ZA I PRZECIW - 20-01-2022, godz. 18:00
t5 Grudzień 2021

ZA i PRZECIW to cykliczny projekt dla kinomanów połączony z rozmową z zaproszonymi krytykami filmowymi, z których jedna osoba jest zdecydowanie ZA filmem, a druga zdecydowanie PRZECIW. Rok 2021 to trzeci sezon wydarzenia, które wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród krytyków oraz widzów.

Grudniowa odsłona projektu z filmem NOMADLAND w reż. Chloé Zhao, nie odbyła się i została przeniesiona na dzień 20-01-2022.

Zaproszenie do uczestnictwa przyjęli:

ZA - Mateusz Demski, dziennikarz i krytyk filmowy. Publikował m.in. w kwartalniku "Przekrój", tygodniku "Przegląd", tygodniku "Polityka", czasopiśmie "Ekrany", miesięczniku "Kino", "Magazynie Filmowym" SFP, a także w portalach CzasKultury.pl, Interia.pl, Wirtualna Polska, Papaya.Rocks. Programer Ars Independent Festival w Katowicach. Związany z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie od kilku lat współtworzy gazetę festiwalową. Na koncie ma wywiady z nagradzanymi na największych światowych festiwalach twórcami filmowymi, m.in. z Terrym Gilliamem, Bong Joon-ho, Gasparem Noé, braćmi Dardenne, Bélą Tarrem, Ablem Ferrarą, Françoisem Ozonem, Dario Argento, Albertem Serrą, a także z Kristen Stewart czy Stellanem Skarsgårdem. W wolnych chwilach poszerza kolekcję gadżetów z "Gwiezdnych wojen".

PRZECIW - Marcin Stachowicz, ur. 1988, publicysta i krytyk filmowy, laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka. Współpracuje z „Dwutygodnikiem”, „Filmwebem”, „Czasem Kultury”, „Szumem” i „Krytyką Polityczną”. Lubi pisać o szeroko pojętej kulturze wizualnej i polityce.