Za i Przeciw: JOKER

CKF ZORZA 14.10.2020, godz. 18:00
t25 Wrzesień 2020

ZA i PRZECIW to cykl spotkań z zaproszonymi krytykami filmowymi.
Po projekcji zaproszeni goście wraz z publicznością rozmawiają o filmie.

Tym razem rozbierzemy na czynniki pierwsze, najlepszy film na Festiwalu w Wenecji 2019r, nagrodzony Złotym Lwem - JOKER w reż. Todda Phillipsa.

Historia jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC — Jokera. Przedstawiony przez Phillipsa obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru, człowieka zepchniętego na margines. To nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.

ZA: Adrianna Prodeus - Krytyczka filmowa związana miesięcznikiem „KINO”. Rozwija cykl reportaży o pracowniach animacji. Jej felieton „Demontaż atrakcji” publikuje „Vogue Polska”. Specjalizuje się w awangardzie filmowej i filmie animowanym. Jest autorką książki „Themersonowie. szkice biograficzne”, współautorką "Trzynastego miesiąca braci Quay" z Kubą Mikurdą, autorką rozdziałów w książkach "Polski film animowany", "Antonisz. Technika jest rodzajem sztuki.", "Lalki: teatr, film, polityka", "Manifesto Book" i innych. Jest kuratorką przeglądu adaptacji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, przeglądu polskiej animacji w Anthology Film Archive w Nowym Jorku. Selekcjonerka i jurorka festiwali wykłada w Instytucie Sztuki PAN, na Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.

PRZECIW: Michał Oleszczyk - wykładowca Wydziału „Artes Liberales” UW i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Filmoznawca i konsultant scenariuszowy. Prowadzi podcast „SpoilerMaster” i współprowadzi (z Sebastianem Smolińskim) podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”.