Viktoria w DKF Rewers

CKF ZORZA 15.02.2018 godz.: 18:00 - Bilety tanie, atmosfera wspaniała
t19 Styczeń 2018

Ludowa Republika Bułgarii, 1979 rok. Boriana jest w ciąży, ale nie chce dziecka, które urodzi się w komunistycznym kraju. Jej jedynym marzeniem jest ucieczka na Zachód. Niechciana córka jednak przychodzi na świat. Viktoria nie ma pępka, bo z matką nie łączyła jej nawet pępowina. Świetnie radzi sobie sama. Zostaje ogłoszona Dzieckiem Dekady i ku radości zaangażowanej ideowo babci staje się symbolem reżimu. Dorasta w konflikcie z Borianą, podporządkowując sobie otoczenie dzięki dobrym relacjom z samym Todorem Żiwkowem, przywódcą kraju, który obsypuje ją prezentami. Gdy 10 listopada 1989 roku system upada, a Żiwkow zostaje aresztowany, życie Viktorii wywraca się do góry nogami. Nowa sytuacja powoduje, że losy matki i córki znów się splatają, a Zachód okazuje się być całkiem blisko.

Olśniewający debiut Mai Vitkovej, którego premiera odbyła się na Sundance Film Festival. Historia trzech pokoleń bułgarskich kobiet w ostatniej dekadzie epoki komunizmu i pierwszych latach transformacji to wysmakowana wizualnie, podlana magią i okraszona
absurdalnym poczuciem humoru, przejmująca opowieść o zawiłych relacjach międzyludzkich, zgubnym uwikłaniu w politykę, prawie do samostanowienia, potrzebie miłości i wolności.

Goście, goście jadą ...
W świat bułgarskiego filmu wprowadzi nas przed projekcją gość z Krakowa - Joanna Łuniewicz.

Joanna Łuniewicz – filmoznawczyni, edukatorka filmowa. Absolwentka kulturoznawstwa (specjalność: filmoznawstwo) na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz filozofii i etnologii w ramach MISH na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureatka nagrody publiczności na Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych 2016. Związana zawodowo z Fundacją Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, która jest laureatem nagrody Europa Cinemas za najlepszy program dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się koordynacją Programu Edukacji Filmowej Cyrku Edison, realizowanego w Kinie Agrafka i Kinie KIKA. Jest także stałą prelegentką Akademii 50+ w Kinie Agrafka, cyklu edukacyjnego dedykowanego seniorom. Publikuje na łamach czasopisma „EKRANy”.

Bilety tanie, atmosfera wspaniała.