UKRAINA! 5. Festiwal Filmowy na mojeekino.pl

UKRAINA! 5. Festiwal Filmowy
t10 Listopad 2020

Zapraszamy do naszej sali na mojeekino.pl: https://mojeekino.pl/show/kino-zorza-chelm

UKRAINA! 5. Festiwal Filmowy na mojeekino.pl od 04-30 LISTOPADA 2020

Ostatnie pięć lat jest najbardziej owocnym czasem w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. W programie czterech edycji festiwalu Ukraina! znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich lat, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, projekcje i zajęcia dla dzieci, koncerty oraz wystawy.

Bogaty program festiwalu to współczesne filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animacje wśród, których szczególne polecamy

ZAPOMNIANI/ЗАБУТІ: https://mojeekino.pl/vods/vod.509
Nina ma 30 lat i jest nauczycielką języka ukraińskiego. Mieszka w Ługańsku, mieście położonym we wschodniej Ukrainie, na terenie okupowanym przez prorosyjskich separatystów. Nie może opuścić miasta. Nie może też dłużej uczyć ukraińskiego. Jest zmuszona iść na kursy przekwalifikowujące ją na nauczycielkę języka rosyjskiego. Pewnego dnia los stawia jej na drodze osieroconego po wojnie 17-letniego Andrija. Chłopak na dachu swojej szkoły umieszcza ukraińską flagę i trafia w ręce policji. Żyjąc w świecie niesprawiedliwości, Nina zdaje sobie sprawę, że Andrija może czekać długie więzienie. Postanawia działać… Jak mówi reżyserka: „Ta historia jest poświęcona przesiedleńcom wschodniej Ukrainy i Krymu, a także wszystkim ludziom, którzy pozostali w okupowanych regionach wbrew ich woli. Próbowałam pokazać tamtejszą rzeczywistość taką, jaka jest, nie ukrywając faktów. Ważne było dla mnie to, że ludzie mają swoje nadzieje i marzenia także w okupowanych regionach. Zakochują się i zasługują na przyszłość”.
Film otrzymał wyróżnienie za reżyserię w konkursie 1-2 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

U311 CZERKASY: https://mojeekino.pl/vods/vod.510
Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

NUMERY/НОМЕРИ: https://mojeekino.pl/vods/vod.512
Historia “Numerów” rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy Oleg Sencow odsiadywał w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie na dalekiej północnej Syberii wyrok 20 lat za rzekomą działalność terrorystyczną. Tuż przed rozpoczęciem strajku głodowego, który mógł się skończyć jego śmiercią, oddał bliskim wszystkie swoje rzeczy, w tym napisany przed uwięzieniem scenariusz, aby ktoś inny go zrealizował. W ponad stu listach z łagru Oleg przekazał wszystkie decyzje: od wyboru obsady przez akceptację projektów scenografii aż po szczegółowe wskazówki dotyczące tempa i stylu gry aktorskiej. Wszystkie wytyczne Olega na planie realizował ukraiński reżyser o tatarskich korzeniach, i jak Oleg także pochodzący z Krymu, Achtem Seitabłajew. “Numery” zrealizowane na podstawie sztuki Sencowa to dystopia i parabola. Film opowiada o ściśle uporządkowanym świecie dziesięciu liczb, w którym nagle pojawił się błąd powodujący stworzenie nowego świata. Czy będzie lepszy od starego?

Ceny biletów:
Karnet - 60 zł.
Bilet na pojedynczy seans - 14 zł.
Bilety na blok filmów animowanych i krótkometrażowych - 10 zł.

Prosimy przy zakupie biletu wybrać nasze KINO ZORZA aby Państwa płatności trafiły do naszej kasy - Dziękujemy