DKF Rewers - Sklep przy głównej ulicy, gość: Jakub Majmurek

CKF ZORZA, 04.04.2019, godz. 18:00
t24 Marzec 2019

Kolejne spotkanie DKF REWERS to klasyka kina czeskiego. "Sklep przy głównej ulicy" przeszedł do historii kina m.in. jako pierwszy zdobywca Oscara (1966) dla filmu środkowoeuropejskiego. Akcja filmu ma miejsce na głębokiej słowackiej prowincji w marionetkowej Republice Słowackiej podczas II wojny światowej. Skromny stolarz – Anton „Tono” Brtko (Jozef Kroner) żyje spokojnie z żoną. Wchodzi w życie nowe prawo aryzacyjne, przewidujące objęcie wszystkich przedsiębiorstw żydowskich zarządem komisarycznym. Tono dzięki swojemu szwagrowi, Markušowi Kolkotskiemu otrzymuje w zarząd sklep galanteryjny prowadzony przez wiekową i głuchą wdowę – Rozalię Lautmanovą (Ida Kamińska).
Początkowo podniecony możliwością wzbogacenia się, Tono szybko zostaje uświadomiony (przez skarbnika gminy żydowskiej Blaua), że sklep jest na krawędzi bankructwa, a dotknięta demencją Lautmanová jest dyskretnie utrzymywana przez współbraci. Tono zgadza się za niewielki haracz płacony przez gminę odgrywać rolę zarządcy, co nie jest proste, bo zdziecinniała sklepikarka traktuje go jak podwładnego, a nie właściciela. Początkowo chciwy, z biegiem czasu ogarnięty współczuciem Brtko utrzymuje staruszkę z własnych pieniędzy.
Tymczasem represje się nasilają, Żydzi mają zostać wywiezieni do getta. Anton staje przed dramatycznym wyborem, co zrobić ze staruszką?